Weblog

Decaying Dice

Thursday, 4 July 2013

decaying dicedice, deception, fate and rotten luck

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ricky Jay is een Amerikaanse acteur (Boogie Nights, Magnolia) en goochelaar die dobbelstenen verzamelt. Door de jaren heen heeft hij een enorme collectie opgebouwd. De meeste van deze dobbelstenen zijn van celluloid gemaakt. Dit nieuwe materiaal dat voor het eerst door Wesley Hyatt in 1686 werd gemaakt, bleek niet allen buitengewoon sterk maar was ook nog eens bestand tegen water, olie en zelfs sommige zuren. Dit celluloid was een mengsel van salpeterzuur, zwavelzuur, katoenvezels en kamfer. Het was relatief gemakkelijk en in de meest uiteenlopende kleuren te fabriceren. Al snel gebruikte men het voor oa. bestekhandvaten, gitaren, biljardballen, film en dobbelstenen.  Deze dobbelstenen werden tot aan het midden van de 20e eeuw gefabriceerd en blijven vaak decennia lang goed. Tot ze plots spontaan en versneld uiteen kunnen vallen. Het salpeterzuur komt vrij en de dobbelstenen desintegreren. Dit mooie verval is gedocumenteerd door Rosamond Purcell, een fantastische fotografe die is gespecialiseerd in het fotograferen van verval en transformatie. Deze foto’s zijn uitgegeven in het mooie boekje “Dice, Deception, Fate & Rotten Luck”. De dobbelstenen zelf werden tentoongesteld in, wat wellicht het boeiendste museum ter wereld is, The Museum of Jurassic Technology.

Gewone komkommerspin (Araniella cucurbitina)

Tuesday, 2 July 2013

gewone komkommerspin (araniella cucurbitina) 6-2013 1011gewone komkommerspin (araniella cucurbitina) 6-2013 1012 

 

 

 

 

 

 

Volwassen komkommerspinnen zijn te herkennen aan hun heldergroene achterlijf met kleine zwarte stippen en de helder rode stip net boven hun spintepels. Ze worden ongeveer 4,5 tot 8,5 mm groot. De mannetjes zijn kleiner en hebben een kleiner achterlijf, een groter roodachtig carapax en duidelijk getekende voorpoten. Jonge komkommerspinnen zijn in de herfst vaak roodachtig bruin, wat hen een betere bescherming tussen de herfstbladen geeft.

 

gewone komkommerspin (araniella cucurbitina) 6-2013 1023Komkommerspinnen maken kleine wielwebben op lage vegetatie zoals loofbomen of struiken. Vaak vind je ze ook gespannen tussen de randen van één blad. De spin hangt hierin goed gecamoufleerd onder zijn web net boven het blad. De rode vlek boven de spintepels moet de aandacht van het lijf van de spin afleiden. Deze spin is algemeen en kom je in de meest uiteenlopende biotopen tegen. 

Gewone strekspin (Tetragnatha extensa)

Sunday, 30 June 2013

gewone strekspin (tetragnatha extensa) 6-2013 0985-gewone strekspin (tetragnatha extensa) 6-2013 0996 

 

 

 

 

 

 

Strekspinnen zijn makkelijk herkenbaar aan hun langgerekte lijf met lange poten. In rust zitten ze vaak gestrekt tegen een takje of blad aangedrukt. Hun eerste twee en laatste paar poten houden ze dan in één lijn in hun verlengde gestrekt, terwijl ze zich met hun kortere derde paar poten om een stengel heen vasthouden. Deze spinnenfamilie dankt hun Latijnse naam aan hun grote maxillae (achterkaken). Deze wijken uiteen en zijn bijna even groot als hun lange cheliceren (gifkaken). Dit wekt de indruk dat zij vier kaken hebben. Het mannetje heeft speciale uitsteeksels op zijn cheliceren waarmee hij de kaken van het wijfje tijdens hun paring in bedwang houdt. De ei-cocon lijkt op schimmel of vogelpoep en wordt aan een blad of stengel afgezet. Je vindt de gewone strekspin meestal op begroeiing in de buurt van water of op vochtige onbeschaduwde plekken. Hun web is dun en heeft geen signaaldraad. Meestal zit de spin in het midden van de naaf of verstopt hij zich op een blad of stengel in de buurt. 

Hasard cheratte

Saturday, 29 June 2013

hasard cheratte 6-2013 0419Van het midden van de 19e eeuw tot aan de eerste helft van de 20e eeuw zorgden de staalindustrie en de kolenmijnen ervoor dat Wallonië één van de welvarendste streken van België werd. Vlamingen immigreerden massaal naar Luik en kwamen er te werk bij oa. de steenkolenmijn bij Cheratte. Deze S.A. Harbonnage du Hasard is nu al lang gesloten, de leegstaande gebouwen herinneren echter nog steeds aan de tijd waarin er hier 1500 man uit 23 verschillende landen ruim 1000 ton steenkool per dag boven de grond haalden.

 

hasard cheratte 6-2013 0531De mijnbouw bij Cheratte is op 26 december 1848 begonnen. Men groef toen de eerste van twee schachten die 170 en 250 meter diep waren. Er bevond zich veel steenkool onder de grond en de mijn groeide al snel uit tot één van de meest succesvolle van het Luikbassin. In 1877 sloeg het noodlot echter toe, wegens hevige regenval en overstromingen ontstond er een waterdoorbraak en liepen de schachten vol. Een groot aantal mijnwerkers verdronk en als gevolg werd alle activiteit in de mijn stilgelegd. Als in 1905 de concessie toch nog van eigenaar verandert en in handen komt van de Société anonyme des Charbonnage du Hasard, wordt de productie in 1907 opnieuw opgestart en graaft men een derde schacht. Later werd daar nog een vierde schacht, die boven op de heuvel ligt, bij gegraven. De mijntoren van deze beluchtingsschacht genaamd belle-Fleur de Hoignée, werd in 1927 geplaatst en heeft nu de monumenten-status. Dit was de eerste mijn in België waar men elektriciteit onder de grond gebruikte en tevens de laatste waar men (tot 1962) met paarden onder de grond werkte. Uiteindelijk nam de vraag naar kolen sterk af en ging men over op goedkopere brandstoffen zoals aardolie en gas. Op 31 oktober 1977, 100 jaar na het voltrekken van de ramp van Cheratte, werd de mijn gesloten.

 

hasard cheratte 6-2013 0645Het grote hoofdgebouw dat tegen de heuvel is aangebouwd, heeft twee vleugels en torent uit boven schacht 1. Bovenin dit dertig meter hoge gebouw bevonden zich twee gelijkstroom  motoren van 135 KW die voor de aandrijving van de eerste elektrisch bediende mijnschachtlift in België zorgden. Het hoofdgebouw is in de Malakoff bouwstijl opgetrokken, een stijl die zijn naam dankt aan een fort in het Russische Sebastipol. Deze fortachtige torens hebben kantelen en zijn buitengewoon stevig gebouwd. Drie meter dikke muren zorgen voor de stabiliteit die nodig is om de zware motoren en katrollen te kunnen dragen. Naast dit hoofdgebouw bevindt zich nog een lager bijgebouw dat diende als lampenopslag en oplaadstation.

 

Het terrein wordt langzaam door de natuur overgenomen, overal dringen de wortels van struiken en bomen tussen het metselwerk en het beton door. Op de kantelen groeien berken en in de oude wasruimtes staan struiken en varens. Het is er stil, er komt nog maar weinig verkeer door Cheratte. De meeste van de oude mijnwerkershuisjes aan de overkant van de weg staan leeg en het enige geluid dat het stadje nu nog hoort komt van de nabijgelegen snelweg. Ondanks dat dit historische gebouw op de Belgische monumentenlijst staat, is er niet veel meer dan een bordje en een hek dat het tegen verder verval moet beschermen.

 

Klik hier voor meer foto's van Hasard cheratte.

Liguus virgineus

Friday, 28 June 2013

liguus virgineus 2-2013De meeste Nederlandse slakken hebben saaie modderkleurige schelpen. Op Hispaniola en Haïti hebben ze echter grote vrolijk gekleurde landslakken die op de bomen leven en er uitzien als zuurstokken. Ze danken hun Engelse naam “Candycane snail” aan de felle gedraaide kleurlijnen die de spiraal van hun schelp volgen. Deze twee exemplaren heb ik al vanaf mijn jeugd. Hoewel ik niet meer weet van wie ik ze ooit heb gekregen heb ik me wel eens afgevraagd of ze misschien niet stiekem waren geverfd. De meeste van deze schelpen worden, voor ze worden verkocht, gekookt en gebleekt. Op deze schelp zit normaal een dun en transparant periostracum (de buitenste laag of opperhuid van de schelp), dat er door het koken afgaat. De schelp verliest daarmee ook een groot gedeelte van zijn glans en veel van zijn subtiele kleur. Wat overblijft is echter nog steeds verrassend genoeg om ervoor te zorgen dat deze schelpen buitensporig veel worden verzameld en verkocht. De populaties staan dan ook onder druk.

Telefoonpalen in de Kalahari

Sunday, 23 June 2013

assimilation 07 dillon marshDwars door de Kalahari woestijn staan telefoonpalen die de verschillende steden met elkaar verbinden. Aan deze palen hangen Wevervogels hun grote nesten. Van stro en gras weven ze enorme kolonies, waar soms meer dan 100 vogels in leven. Deze vogels staan ook andere soorten binnen hun kolonies toe en je vindt aan één telefoonpaal dan ook vaak een hele verzameling van verschillende broedparen. De Zuid-Afrikaanse fotograaf Dillon Marsh heeft een mooie serie van deze bewoonde telefoonpalen op zijn site staan.

Zwartrugrenspin (Philodromus dispar)

Tuesday, 18 June 2013

philodromus dispar 6-2013 6946philodromus dispar6-2013 6948

 

 

 

 

 

 

 

De zwartrugrenspin (Philodromus dispar) dankt zijn Latijnse naam aan het verschil in uiterlijk tussen beide seksen. Het mannetje heeft een zwarte rug en het vrouwtje niet. Je vind ze vind ze vaak op lage vegetatie en de onderste takken van bomen waar ze goed gecamoufleerd stilzitten en prooi grijpen die zich te dichtbij waagt. Renspinnen behoren tot de familie van de krabspinnen. Deze zijn makkelijk te herkennen aan hun eerste twee paar poten, die zijn langer dan hun andere poten en worden in rust net als de poten van een krab, voor zich gehouden. Krabspinnen zie je ook vaak zijwaarts lopen. De meeste krabspinnen zijn goed gecamoufleerd en wachten geduldig tot er een prooi binnen het bereik van hun poten komt. De renspinnen danken hun naam aan het feit dat ze ook razendsnel kunnen rennen om een prooi te achtervolgen of om te ontsnappen. Ze hebben speciale dichte scopulae (microscopisch kleine haartjes met een buitengewoon goede hechting) op hun tarsi en matatarsi (de buitenste delen van hun poten) waardoor ze met gemak over vrijwel elk oppervlak kunnen lopen.

Claire Moynihans mottenballen

Monday, 17 June 2013

claire moynihan hornet

claire moynihan snail

 

 

 

 

 

 

 

Claire Moynihan gebruikt vilt en wol om miniatuur insectenknuffels te maken. Van een afstandje zijn ze bijna niet te onderscheiden van de echte diertjes. Zeker niet als ze bij elkaar in een houten insectendoos zijn geplaatst. Al deze miniatuurknuffels zijn buitengewoon gedetailleerd. Een entomoloog zou ze zonder probleem kunnen determineren.claire moynihan bugballsclaire moynihan motteballen

Eglise Saint Étienne du mont

Sunday, 16 June 2013

saint etienne parijs 2-2013 1853-saint etienne parijs 5-2013 1952-In Parijs staat, vlak bij het Pantheon de mooie Saint Étienne du mont. Misschien wel de mooiste kerk van Parijs. Deze rooms-katholieke kerk stamt al uit 1222 en was al snel zo populair dat ze moest worden vergroot. Toen zelfs dat niet genoeg bleek, werd ze in de 15e eeuw compleet herbouwd. Deze bouw verliep in etappes waardoor het uiteindelijke resultaat er wat ongebruikelijk uitziet. De kerk werd op 25 februari 1626 ingewijd en in 1636 werd haar orgel geïnstalleerd. Deze orgelkast van Jean Buron is de oudste in Parijs en staat bekend als een meesterwerk.

 

saint etienne parijs 5-2013 1935-saint etienne parijs 5-2013 1943-

 

 

 

 

 

 

 

 

De kerk heeft één prominente toren en boven het raam een uitbouw die nog het meeste doet denken aan een tweede halfrond timpaan. De middenbeuk heeft een knik en staat niet geheel loodrecht op de dwarsbeuken. Naast het altaar staan twee prachtig bewerkte stenen wenteltrappen die toegang geven tot het oksaal, de stenen brug over het altaar, en aan een hoge open rondgang boven het koor. Er lopen ook twee stenen  galerijen langs het middenschip en de zijbeuken zijn erg hoog zodat er veel licht door de glas in lood ramen uit de 17e eeuw de kerk binnenkomt. De kooromgang heeft twee aparte toegangspoorten en in de rechterzijbeuk staat een sprookjesachtig houten kapelletje met een groot relikwieschrijn in de vorm van een sarcofaag waarin de steen ligt waarop het lichaam van sainte Geneviève heeft gelegen. De kerk is licht, open en heeft een geheel eigen sfeer.

Prison 15h

Wednesday, 12 June 2013

prison 15h 6-2013 6738Ingeklemd tussen een grote stad en een slapend dorp ligt een verlaten gevangenis. Vanaf het smalle kanaal dat als grens functioneert, kun je de koepel  en de luchtings-ruimte van de gevangenis zien liggen. Naar verluidt staat deze gevangenis pas enkele jaren leeg, het is voor urbexers dan ook nog een vrij nieuwe locatie. Toch zou je dat van binnen niet zeggen. De vele lagen kleurige verf hangen als vellen aan de muren en alles is met schimmel besmet. Je vindt er echter nog geen blikjes of graffiti en de enige mensen die zich nu binnen wagen zijn de zigeuners van het kamp ernaast, en af en toe een urbexer.

 

prison 15h 6-2013 6780Een gevangenis is een binnenstebuiten gekeerd gebouw. Alles bevindt zich aan de binnenkant. Smalle galerijen met nog smallere deuren liggen tegenover elkaar. Slechts door een kleine open ruimte van elkaar gescheiden, kijken de ronde spionnegaten in elke deur uit op de deur van de galerij aan de overkant. Tussen deze open ruimtes hangen netten. De verdiepingen van een vleugel zijn door loopbruggen en stalen trappen met elkaar verbonden. In het dak bevindt zich een smalle lichtbrug. Bovenin is het benauwd en heet. Onderin sijpelt minder licht naar binnen en overheersen het vocht en de schimmel. Aan de muren in de kleine cellen hangen nog wat foto’s van actrices, raceauto’s en rappers.

 

prison 15h 6-2013 6680De buitenplaats is omgeven door een dubbele rij hekken en overspannen met staalkabels. In het prikkeldraad van de ommuringen hangen flarden plastic en op elke hoek torent een wachthokje met uitzicht op de binnenplaats en het omgevende landschap. Op het terrein liggen nog wat werkplaatsen  en kleine loodsen. In de hoofdvleugel vind je verder nog doucheruimtes, isoleercellen en bezoekershokjes.

 

Dit gebouw heeft, net als alle architectuur zijn eigen sfeer. Als een kledingstuk bepaalt het hoe je je erin beweegt en voelt. Alles aan dit gebouw schreeuwt ongemak en onrust. De cellen zijn te klein en te vierkant, de plafonds te laag, de deuren te smal en de galerijen te lang. Net zoals een kledingstuk zich door de jaren heen naar zijn drager vormt, lijkt dit gebouw iets van de wanhoop en de woede van zijn bewoners te hebben overgenomen. Hoewel de eerste blik op het interieur je naar je camera doet grijpen zal je gaandeweg merken dat je minder gaat fotograferen en meer gaat luisteren.

 

Klik hier voor meer foto's van Prison 15h.